Nauka jazdy na nartach. Od czego zacząć?
Wyjazd na narty to idealny pomysł na spędzenie ferii zimowych. A żeby jeździć jak przyzwoity narciarz, wcale nie potrzeba wielu lat treningów. Podstawą nauki, jak wszędzie, będzie przede wszystkim trochę samozaparcia i właściwe nastawienie. Natomiast same przygotowania warto rozpocząć jeszcze przed sezonem, aby organizm miał czas przyzwyczaić się do zwiększonego wysiłku fizycznego. Zatem od czego najlepiej rozpocząć przygodę z nartami?
Dobre przygotowanie
Jak zostało już wspomniane na początku, przygotowania do nauki jazdy na nartach najlepiej rozpocząć jeszcze przed sezonem. Świetnie sprawdzą się tutaj wypady na rolki, albowiem mają z nartami wiele elementów wspólnych. Warto także pamiętać o rozciąganiu: pomoże ono później w utrzymaniu prawidłowej postawy. Proste ćwiczenia można znaleźć nawet w internecie.
Dobrym pomysłem będzie także przećwiczenie chodzenia w butach narciarskich, czyli “na sucho”. Jest to o tyle ważne, że w takich butach stopa układa się zupełnie inaczej niż w normalnych i przez to szybciej się męczy. Po opanowaniu chodzenia w obuwiu narciarskim można przejść do chodzenia w nartach — ułatwi to później szusowanie na stoku.
Bezpieczny sprzęt
Wybierając się na narty pierwszy raz, mało kto będzie miał skompletowany zestaw narciarza. Warto natomiast przejść się do profesjonalnego salonu, w którym doświadczeni pracownicy udzielą wskazówek co do sprzętu i jego użytkowania. W Krakowie działa na przykład sklep narciarski Narty Kraków. Po wizycie w salonie i rozmowie z konsultantami wypożyczenie sprzętu na miejscu powinno pójść dużo sprawniej.
Jestem na stoku. Co dalej?
Dobrze, żeby osoby, które nigdy nie były na stoku, zaczęły swoją przygodę z instruktorem. Wytłumaczy on podstawowe zasady bezpieczeństwa panujące w takim miejscu, a także skoryguje wszystkie błędy, które zazwyczaj popełniają nowicjusze. Nie warto także słuchać rad znajomych, a przynajmniej nie przekładać ich opinii, nad opinię profesjonalisty. Osoby, które spędziły na stoku jakiś czas, mogą mieć wyrobione nawyki, które niekoniecznie mogą okazać się przydatne dla nowicjuszy. Poza tym obserwowanie ich jak świetnie sobie radzą, może być dla niektórych zniechęcające. Z kolei oglądanie tutoriali w internecie może przynieść więcej szkody niż pożytku. Oczywiście, można poznać tam wiele ciekawych trików, jednak jest to mniej więcej taka sama sytuacja jak ze znajomymi — to, co się tam mówi, niekoniecznie może się okazać dobre dla nowicjuszy. Naprawdę warto zaufać instruktorom.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana