Planowane zmiany w egzaminach na prawo jazdy
Ministerstwo Infrastruktury planuje kolejne zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Przyszłych kierowców, ale i instruktorów czeka rewolucja. Kandydaci będą mogli np. odbywać szkolenia z osobą towarzyszącą, a pytania egzaminacyjne nie będą podawane do wiadomości publicznej. Wyższe wymagania stawiane będą instruktorom i egzaminatorom. Zmiany te mają być wprowadzone w ostatnim kwartale 2022 roku. Dowiedz się, czego można się spodziewać!
Najważniejsze zmiany w egzaminach
Od jakiegoś czasu trwają prace nad projektem ustawy zakładającym zmiany w przepisach ustawy o kierujących pojazdami. Będą one dotyczyły przede wszystkim przeprowadzania oraz oceny egzaminu państwowego na prawo jazdy. Zmian należy się spodziewać również w zasadach organizacji egzaminów w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Jedną z nowości będzie możliwość szkolenia się przyszłego kierowcy podczas tzw. kursu rozszerzonego z osobą towarzyszącą. Dotyczyć on będzie osoby, która wcześniej ukończyła kurs w szkole nauki jazdy. Opiekun prawny będzie musiał spełnić jeden, podstawowy warunek – będzie musiał mieć prawo jazdy kategorii B od co najmniej 5 lat.
Zmianom mają ulec zasady odbywania jazd doszkalających. Jak podkreślają specjaliści szkoły nauki jazdy Alien, kierowcy, którzy będą mieli dłuższą przerwę w prowadzeniu pojazdu, będą mieli możliwość skorzystania z usług szkół nauki jazdy. W ten sposób będą mogli doszkolić się pod okiem instruktora i przypomnieć sobie zasady ruchu drogowego.
Zmiany dla instruktorów i egzaminatorów
Planowane są również zmiany w zakresie wymagań dla instruktorów i egzaminatorów. Mają one zostać zaostrzone. Osoba chcącą pełnić takie funkcje będzie musiała mieć prawo jazdy kat. B od co najmniej 5 lat. Zmniejszy się ponadto częstotliwość odbywania warsztatów doskonalenia zawodowego dla instruktorów, wykładowców oraz egzaminatorów. Ich odbycie będzie obowiązkowe dla instruktorów techniki jazdy, co obecnie nie jest wymagane.
Pytania egzaminacyjne i wchodzące w ich skład scenariusze nie będą upublicznianie. Tłumaczy się to tym, iż szkolenie przyszłych kierowców ma być odtąd ukierunkowane na naukę przepisów i zasad ruchu drogowego, a nie na naukę pytań egzaminacyjnych. Przygotowywane rozwiązania mają również wprowadzić obowiązek odbycia szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Będzie on dotyczył kierowców, którzy w okresie próbnym popełnili 2 wykroczenia w ruchu drogowym.
Poprawie ma ulec nadzór nad szkołami nauki jazdy, wprowadzone zostaną wyższe wymagania w stosunku do osób upoważnionych przez starostę do przeprowadzania kontroli w OSK.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana