Czy kandydat na kierowcę z orzeczoną wadą wzroku musi nosić okulary w trakcie jazdy samochodem?
Wada wzroku nie stanowi przeciwwskazania do rozpoczęcia kursu na prawo jazdy w Stalowej Woli. Mając problemy ze wzrokiem należy jednak zapoznać się z przepisami dotyczącymi zdrowia kierowców. Są one ściśle określone i mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno dla kierujących pojazdami, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Opisujemy je w poniższym artykule.
Jakie są wymagania wzrokowe dla kandydatów na kierowców?
Kandydaci na kierowców z wadami wzroku muszą zgłosić się do lekarza medycyny pracy lub lekarza uprawnionego do przeprowadzenia badań kierowców, który oceni, czy wada wzroku nie stanowi przeciwwskazań do kierowania pojazdem. Jeśli lekarz uzna, że kandydat może bezpiecznie prowadzić samochód, wystawia zaświadczenie z odpowiednią adnotacją o konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych podczas jazdy. Badanie to wykonywane jest przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy w Stalowej Woli.
Gdzie znaleźć informacje o obowiązku noszenia okularów lub soczewek kontaktowych?
Warto zwrócić uwagę na to, czy lekarz zezwolił na prowadzenie auta w soczewkach, gdyż zdarza się, że kierowca musi mieć podczas jazdy zawsze założone okulary. Jeśli kandydat na kierowcę ma orzeczoną wadę wzroku i lekarz stwierdził, że może on prowadzić samochód tylko wtedy, gdy nosi okulary lub soczewki kontaktowe, obowiązek ten zostanie wpisany do jego prawa jazdy. W polskim prawie jazdy znajduje się kod 01.01, który informuje o konieczności używania korekty wzroku podczas jazdy. Kierowcy z takim zapisem w prawie jazdy są zobowiązani do noszenia okularów każdorazowo podczas prowadzenia pojazdu. W przypadku wpisania kodu 01.02 można prowadzić w soczewkach kontaktowych. Wyłącznie w przypadku kodu 01.06 można nosić podczas jazdy zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe.
Czym grozi niestosowanie się do wpisanego w prawo jazdy kodu?
Niedotrzymanie tego obowiązku może skutkować mandatem w wysokości 500 złotych. Ponadto, prowadzenie samochodu bez wymaganej korekcji wzroku może być uznane za nieumyślne spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, co może prowadzić do odpowiedzialności karnej. Przygotowując się do egzaminu na prawo jazdy, np. w szkole nauki jazdy w Stalowej Woli OSK MOTOS, warto dokładnie zapoznać się z przepisami dotyczącymi prowadzenia pojazdu z wadą wzroku. Jazda bez okularów, jeżeli są one wymagane w naszym konkretnym przypadku, może skutkować nawet odebraniem nam uprawnień, jeśli sprawa trafi do sądu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana