Ile czasu trwa szkolenie na doradcę ADR?
Zawodowi kierowcy muszą nie tylko mieć odpowiednie uprawnienia do prowadzenia konkretnych pojazdów, ale często również inne kwalifikacje. Mowa tutaj na przykład o pracownikach, którzy zajmują się przewożeniem towarów uznawanych za niebezpieczne. Wówczas konieczne jest odbycie szkolenia na doradcę ADR. Jak długo trwa i co trzeba wiedzieć na jego temat?
Co obejmuje kurs ADR?
Szkolenia ADR są kierowane to osób, które będą zajmować się przewożeniem różnych materiałów niebezpiecznych. Trzeba jednak wiedzieć, że uprawnienia mogą być różne w zależności od tego, z jakim rodzajem materiału będziemy mieli do czynienia i w jaki sposób będzie transportowany. W związku z tym w przypadku doradcy ADR w Poznaniu lub innym mieście kierowcy mogą zyskać uprawnienia do przewozu materiałów niebezpiecznych:
klasy 1 - materiały wybuchowe np. dynamit, naboje,
klasy 2 – gazów,
klasy 3 – materiałów ciekłych zapalnych, np. paliwo,
klasy 4.1 – materiały zapalne stałe, materiały samoreaktywne, materiały polimeryzujące i materiały wybuchowe odczulone stałe,
klasy 4.2 – materiały podatne na samozapalenie np. karbid,
klasy 4.3 - materiały wydzielające w zetknięciu z wodą gazy palne,
klasy 5.1 – materiały utleniające np. saletra amonowa,
klasy 5.2 – nadtlenki organiczne,
klasy 6.1 – materiały trujące np. Cyjanek potasu,
klasy 6.2 – materiały zakaźne np. odpady medyczne,
klasy 8 – materiały żrące np. kret w granulkach do udrożniania rur,
klasa 9 – różne materiały i przedmioty niebezpieczne np. gorący asfalt.
Ile czasu trzeba poświęcić na szkolenie ADR?
Odbycie szkolenia ADR nie wymaga poświęcenia zbyt dużej ilości czasu. O szczegóły postanowiliśmy zapytać specjalistę z firmy zajmującej się szkoleniami ADR w Poznaniu, który wyjaśnił:
- Czas trwania szkolenia ADR jest uzależniony od jego zakresu. Kurs podstawowy to 18 godzin lekcyjnych i 1 godzina praktycznych z zakresu objętego tematyką zajęć teoretycznych i sposobów udzielania pierwszej pomocy i postępowania w razie wypadku – zwykle trwa 3 dni. Jeśli chodzi o przewożenie materiałów klasy 1, to jest to 8 godzin lekcyjnych, podobnie wygląda to w przypadku materiałów promieniotwórczych klasy 7. Warto jeszcze wspomnieć o przewożeniu ładunków w cysternach – wówczas takie szkolenie trwa 13 godzin lekcyjnych i 1 godzinę zajęć praktycznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana