Sposoby kształcenia zawodowego osób niesłyszących i niedosłyszących
W dzisiejszych czasach edukacja jest bardzo ważnym elementem naszego życia. Pozwala ona bowiem na zdobycie wiedzy i umiejętności, które są niezbędne do osiągnięcia sukcesu w życiu zawodowym. Niestety osoby niesłyszące i niedosłyszące często napotykają na trudności w procesie kształcenia. Jednak istnieją sposoby, które pozwalają im na rozwój zawodowy i osiągnięcie wymarzonej kariery. Osoby niesłyszące lub niedosłyszące mogą zdecydować się na naukę w technikum, zasadniczej szkole zawodowej lub szkole przysposabiającej do pracy. Wszystkie te szkoły są prowadzone m.in. przez Instytut Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego w Warszawie.
Technikum dla niesłyszących
Technikum dla osób niesłyszących i niedosłyszących przygotowuje młodzież do dwóch zawodów: technika żywienia i usług gastronomicznych oraz technika pojazdów samochodowych. W ramach zajęć praktycznych uczniowie technikum pojazdów samochodowych uczestniczą w ciekawych zajęciach organizowanych w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji. Mają okazję obserwować okresowe badania techniczne pojazdów przeprowadzane w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów oraz wykonywać takie przeglądy pod nadzorem specjalistów. Dzięki temu zdobywają praktyczne umiejętności związane z wyważaniem kół, demontażem felg czy wymianą kół w samochodzie.
Technik żywienia i usług gastronomicznych to z kolei zawód, który powstał z połączenia trzech fachów: technika żywienia i gospodarstwa domowego, technika organizacji usług gastronomicznych oraz kucharza. Absolwent tego kierunku będzie umieć profesjonalnie oceniać jakość żywności, przygotowywać wszelkiego rodzaju potrawy i napoje z zastosowaniem nowoczesnych technologii, atrakcyjnie aranżować stół i potrawy na talerzu, dostosowywać je do różnych okazji i uroczystości, przechowywać żywność zgodnie z zasadami, a także organizować produkcję gastronomiczną.
Uczniowie technikum dla niesłyszących odbywają praktyki zawodowe w szkolnej pracowni gastronomicznej oraz w restauracjach. Zdobyte w ramach zajęć teoretycznych i praktyk kwalifikacje pozwolą absolwentom naszej szkoły znaleźć zatrudnienie w różnych miejscach, m.in. w restauracjach, kawiarniach hotelowych, zakładach gastronomicznych, barach szybkiej obsługi, pensjonatach, domach wczasowych, szpitalach, sanatoriach, szkołach, internatach czy stołówkach prowadzonych przez zakłady pracy.
Zasadnicza szkoła zawodowa dla osób niesłyszących i niedosłyszących
Zasadnicze szkoły zawodowe dla osób niesłyszących i niedosłyszących są dobrze wyposażone, posiadają pracownie komputerowe oraz prowadzą zajęcia logopedyczne i zapewniają opiekę psychologiczną i pedagogiczną. Przygotowują uczniów do wykonywania dwóch zawodów: piekarza i ogrodnika. Swoim wychowankom oferują również dodatkowe zajęć, takie jak nauka języka angielskiego czy kurs prawa jazdy. Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla niesłyszących i niedosłyszących to doskonałe miejsce dla młodzieży, która chce zdobyć odpowiednie kwalifikacje i przygotować się do przyszłej pracy zawodowej.
Szkoła przysposabiająca do pracy
Kolejną możliwością jest skorzystanie z nauki w Szkole Przysposabiającej do Pracy. To miejsce, które pomaga młodym ludziom odnaleźć swoje miejsce w społeczeństwie. W trakcie trzyletniej edukacji uczniowie zdobywają nie tylko specjalistyczną wiedzę, ale również kształtują umiejętności społeczne i uczą się radzić sobie z codziennymi sytuacjami.
W ramach zajęć przedmiotu przysposobienie do pracy uczniowie zdobywają praktyczne umiejętności z różnych dziedzin. Mogą nauczyć się sporządzania posiłków, wykonywania prac biurowych czy pakowania różnych przedmiotów. Dodatkowo realizują zajęcia związane z gospodarstwem domowym, pracami techniczno-ogrodniczymi, elementami piekarstwa oraz wytwarzaniem przedmiotów dekoracyjnych i pamiątkarskich. Nie mniej ważna jest kwestia funkcjonowania osobistego i społecznego. Na zajęciach uczniowie uczą się nawiązywania kontaktów z ludźmi, poruszania się po mieście oraz dbania o higienę i zdrowie. Wszystko to ma na celu przystosowanie młodzieży do samodzielnego życia w społeczeństwie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana