Czego uczą się studenci filologii?
Wybór kierunków studiów to jedna z najważniejszych decyzji stojących przed absolwentem szkoły średniej. To od niej w dużej mierze zależy rozwój przyszłej kariery zawodowej, dlatego też warto bliżej poznać specyfikę danego kierunku przed złożeniem aplikacji. Wśród kierunków humanistycznych bardzo dużą popularnością maturzystą cieszą się studia filologiczne – dowiedz się, czego można się na nich nauczyć.
Filologia to nie kurs językowy
Gdyby zadać pytanie „czego uczą się studenci filologii” osobom niemającym doświadczenia z tym kierunkiem, znaczna większość odpowiedzi brzmiałaby: „języka”. Jest to jednak tylko część prawdy – studia nie są jedynie zaawansowanym kilkuletnim kursem wybranego języka, np. angielskiego. W ich toku studenci dokładnie poznają wybrany kraj lub region, między innymi pod kątem:
Historii
Literatury i sztuki,
Sytuacji politycznej,
Obyczajowości.
Po zakończeniu pierwszego semestru nauki studenci filologii wybierają ponadto profil przyszłego kształcenia – mają wybór między profilem nauczycielskim i biznesowym. Pierwszy z nich obejmujące takie zagadnienia jak metodyka i dydaktyka nauczania języka, psychologia, pedagogika etc. – jego celem jest przygotowanie wykwalifikowanych nauczycieli. Profil biznesowy jest przeznaczony dla osób, które wiążą swoją znajomość obcej kultury i języka z pracą w takich branżach jak ekonomia, marketing, technologia czy medycyna. Mogą dzięki temu rozwijać się jako pracownicy dużych firm lub specjaliści w zakresie tłumaczeń.
Wysokiej jakości studia filologiczne znajdziemy w ofercie Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych.
Czy warto zdecydować się na filologię?
Filologia należy do grona najchętniej wybieranych kierunków studiów humanistycznych w Polsce. W roku akademicki 20/21 zdecydowało się na ten kierunek ponad 12 tysięcy absolwentów szkół średnich. Dlaczego warto, mimo tak dużej konkurencji, zdecydować się na taki wybór? Argumentem za są między innymi duże możliwości rozwoju zawodowego. Absolwenci filologii bez większego problemu znajdują pracę dużych, zarówno polskich, jak i zagranicznych firmach, które nie wymagają od swoich pracowników technologicznej wiedzy. Atutem tych osób jest nie tylko znajomość języka wykraczająca poza mowę potoczną, ale również spora wiedza na temat specyfiki innych krajów. Filologia jest również kierunkiem rozwijającym osobiste zainteresowania. To idealny wybór dla osób, które prywatnie fascynują się obcymi kulturami i pragną zgłębiać swoją wiedzę pod okiem najlepszych specjalistów z dziedziny kultury, literatury, sztuki czy socjologii i polityki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana