Jak wygląda kurs na operatora walca drogowego?
Szukając pracy w charakterze operatora maszyn przeznaczonych do robót ziemnych wiele osób decyduje się na przejęcie obowiązków związanych z całościową obsługą walca drogowego. W celu ubiegania się o to stanowisko należy jednak przejść odpowiedni kurs, dzięki któremu można zyskać stosowne kwalifikacje zawodowe. Chcesz dowiedzieć się, czym zajmuje się operator walca drogowego oraz jak wygląda szkolenie tego typu pracowników? Przeczytaj artykuł!
Operator walca drogowego – podstawowe wymagania oraz obowiązki zawodowe
Osoby starające się o znalezienie zatrudnienia w charakterze operatora walca drogowego muszą być pełnoletnie i dysponować wykształceniem co najmniej podstawowym. Niezbędne jest też przeprowadzenie badań lekarskich i psychologicznych, na których podstawie stwierdza się zdolność danej osoby do wykonywania pracy w omawianym zawodzie. Co istotne, nie ma potrzeby posiadania prawa jazdy żadnej kategorii. Po ukończeniu odpowiedniego szkolenia na operatora walca drogowego należy jeszcze zdać egzamin, w wyniku którego uzyskuje się uprawnienia do obsługiwania tego typu maszyny. Wydane w tym celu dokumenty są ważne bezterminowo. To oznacza, że nie trzeba co jakiś czas starać się o aktualizowanie posiadanych w tym zakresie uprawnień.
Do zakresu kompetencji operatorów walców drogowych zalicza się w pierwszej kolejności właściwą organizację stanowiska pracy, a także przygotowanie maszyny do realizacji określonych czynności. Ponadto muszą oni wykonywać zlecone roboty tak samodzielnie, jak i we współpracy z innymi urządzeniami. W razie potrzeby operatorzy powinni także podejmować się drobnych napraw oraz przeglądów konserwacyjnych maszyny.
Kurs na operatora walca drogowego – informacje
W skład programu kursu wchodzi w sumie 66 godziny nauki, z czego 38 godzin przeznacza się na zapoznanie kursantów z teorią, a pozostałe 14 na nabywanie umiejętności praktycznych. W pierwszej części kursu prowadzący poruszają m.in. takie zagadnienia, jak: użytkowanie i obsługa walców, ich budowa, a także technologia wykonywania nimi poszczególnych robót. Podczas szkolenia praktycznego zorganizowanego przez takie firmy, jak Ośrodek Szkolenia Labor Sp. z o. o., uczestnicy kursów ćwiczą jazdę walcem po danym torze oraz poznają techniki zagęszczania podbudów oraz mieszanek asfaltowych. Dowiadują się też, w jaki sposób dokonać drobnych napraw sprzętu.
W zależności od indywidualnych potrzeb warsztaty mogą odbywać się w porze rannej, popołudniowej oraz weekendowej. Zdanie egzaminu pozwala na uzyskanie stosownych uprawnień.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana