Czym zajmuje się pedagogika specjalna?
Choć pedagogika jako nauka społeczna i kierunek studiów jest bardzo powszechna i raczej rozumiana przez większość osób, przynajmniej ogólnie, to wobec pedagogiki specjalnej stawianych jest zazwyczaj wiele pytań. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego w dalszej części przygotowanego przez nas artykułu omówimy nieco szerzej tę kwestię. Wyjaśnimy, czym dokładnie zajmuje się pedagogika specjalna. Zapraszamy do lektury.
Jaką problematykę obejmuje pedagogika specjalna?
Pedagogika specjalna to dyscyplina pedagogiki, która zajmuje się aspektem wychowywania i leczenia osób odbiegających od norm biologicznych, psychicznych lub społecznych w stopniu utrudniającym ich prawidłowy rozwój i współżycie społeczne. Jej głównym obiektem zainteresowania jest więc człowiek, który wymaga pomocy w pokonywaniu trudności uniemożliwiających normalne funkcjonowanie społeczne. Choć przy tym podkreślić, że pedagogika specjalna poza osobami niepełnosprawnymi zajmuje się również ludźmi wybitnie zdolnymi.
Potrzeby osób z problemami z jej zakresu mogą mieć charakter rozwojowy, edukacyjny, wychowawczy, socjalizacyjny lub zawodowy. W związku w obszarze zainteresowań osób specjalizujących się w pedagogice specjalnej, czyli między innymi tych, które ukończyły studia podyplomowe z pedagogiki specjalnej, są osoby w różnym wieku: niemowlęcym, przedszkolnym, szkolnym, w okresie dorastania oraz w wieku dojrzałym.
Celem pedagogiki specjalnej jest opracowanie podstaw teoretycznych i metodycznych dla procesów usprawniania, kompensacji i korektury pedagogicznej w procesie dydaktyczno-wychowawczym oraz resocjalizacji. W jej kontekście wyróżnia się:
pedagogikę rewalidacyjną, rehabilitacyjną,
pedagogikę leczniczą (inaczej terapeutyczną).
pedagogikę korekcyjną,
pedagogikę resocjalizacyjną,
pedagogikę zdolnych i uzdolnionych.
Co warto wiedzieć na temat studiowania pedagogiki specjalnej?
Studia z pedagogiki specjalnej oferowane między innymi przez firmę szkoleniowo-doradczą Meritum cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem. W ich trakcie studenci zdobywają wiedzę na przykład z zakresu pedagogiki społecznej, historii pedagogiki specjalnej, psychologii klinicznej czy psychologii rozwojowej, a nawet pracy socjalnej z osobą niepełnosprawną. Osoby, którym udaje się je ukończyć, mogą zostać nauczycielami w szkole specjalnej bądź instruktorami warsztatów terapii zajęciowej, pełnić funkcje pedagogów w placówkach opiekuńczych czy kuratora sądowego lub podjąć pracę w świetlicach socjoterapeutycznych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana